Architektura jinak: ve službách udržitelnosti

Přednáška Rethink Architecture

Cesta k udržitelnější architektuře započala v hlavách dvou zakladatelek  – Kateřiny Eklové a Karolíny Barič. V roce 2021 přišly do našeho programu ClimAccelerator se zápalem reformovat odvětví, které je zodpovědné za 37 % všech emisí CO2. A tak se začal psát příběh projektu Rethink Architecture.

Výstavba a provoz budov způsobuje 37 % emisí oxidu uhličitého na světě. Zároveň spotřebovávají velké množství energie, vody a materiálů. Téma je to komplexní a pro jeho změnu směrem k větší udržitelnosti je třeba celá škála odborností – urbanisty, architekty či krajinářské architekty, specialisty na development a další. V projektu Rethink Architecture jsou tyto odbornosti zastoupeny v jejich současných 14 zaměstnancích. 

K současnému stavu, kdy projekt  plní stránky českých médií, vedla dvouletá cesta včetně účasti v akcelerační programu. Během těchto dvou let edukoval prostřednictvím veřejných přednášek přes 30 000 lidí. Spustil také školení pro firmy a zaujal více než 120 zaměstnanců z firem jako JRD Development, Sharry nebo Tétris-db, kteří se díky němu dívají na navrhování, stavbu i provoz budov udržitelnější optikou.

Akcelerátor jako startovní čára cesty k úspěchu

Do akcelerace se zakladatelky zapojily před dvěma lety a nyní o ní říkají:

 „Akcelerátor nás doslova nastartoval. Nastavily jsme si jasné priority pro další směřování, definovaly si business model a díky finanční podpoře také zamakaly na spuštění MVP. Pro spuštění našeho MVP nás workshopy naučily spoustu dovedností od projektového managementu až po výpočet našeho klimatického dopadu. Doporučujeme účast všem projektům, které chtějí vyrůst.”

Kromě přednášek a školení pro firmy vytvořily také například Checklist udržitelné architektury a momentálně pracují na tvorbě databáze udržitelných řešení pro architekturu a stavebnictví. Ta obsahuje výběr nejdůležitějších řešení a technologií pro ekologickou, finanční a sociální udržitelnost, ale také case studies realizovaných projektů nebo seznam odpovědných dodavatelů.

Je vaše podnikání také environmentálně odpovědné?

Je váš startup či firma také environmentálně orientovaná? Rádi vám pomůžeme v některém z našich akceleračních programů zvýšit váš potenciál na trhu a urychlit růst vašeho projektu. Přihlaste se do našeho akcelerátoru.